لکنت زبان چیست؟

درمان لکنت زبانرفع لکنت زبان کودکان  – گرفتگی زبان – راهکارها – تعریف لکنت زبان  : به اختلال در روانی گفتار و الگوی زمانی طبیعی آن که باعث دشوار شدن حرف زدن می شود لُکنَتِ زبان گفته می‌شود. ما در نوشته در مورد علل لکنت زبان ناگهانی ، نشانه های آن  ، راهکارهای رفع لکنت زبان و درمان گرفتگی زبان صحبت می کنبم و می خوانیم که درمان این اختلالات صرفا توسط متخصص مربوط به ان ( آسیب شناس گفتار و زبان )  انجام می شود. البته تا ان زمان می توانید نکات زیر را رعایت کنید.

 

برای درمان لکنت زبان به کجا مراجعه کنم ؟

متاسفانه پس وقوع لکنت زبان در کودکان ، بسیاری از والدین درمان لکنت زبان فرزندانشان به نزد متخصصین غیر مرتبط می روند و در طی این مسیر فرصت بسیار ارزشمندی را از دست می دهم . باید بگویم لکنت زبان یک اختلال گفتاری است نه منشا روانشناسی دارد و نه منشا آناتومیکی ، این اختلال ممکن است به دلایل مختلفی بوقوع بپیوندد . در هر صورت درمان لکنت زبان و هر اختلال گفتاری دیگری توسط آسیب شناس گفتار و زبان ( گفتاردرمانگر ) انجام می شود. ما در اینجا لیستی از بهترین مراکز گفتاردرمانی سراسر کشور را جمع آوری کردیم که می توانید نزد آنها مراجعه کنید.

راهکارهای رفع  گرفتگی زبان :

همانطور که گفتیم لکنت زبان و گرفتگی زبان یک اختلال گفتاری است و تنها متخصص جهت درمان لکنت زبان آسیب شناس گفتار و زبان ( گفتار درمانگر ) می باشد. در واقع اگر من بخواهیم بهترین روش درمان لکنت زبان را بگویم باید بگویم مراجعه به گفتار درمانی است. مدت زمان شروع لکنت بسیار مهم است ( چقدر از شروع لکنت گذشته است ).  هرچقدر زودتر به آسیب شناس گفتار و زبان مراجعه کنید نتیجه بهتری خواهید گرفت. تا شروع جلسات گفتار درمانی نکات زیر را جهت رفع لکنت زبان و یا کاهش ان در خانه رعایت کنید.

نگرانی خود را کم کنید

درمان گرفتگی زبان

 

نگرانی والدین و تلاش آنها برای رفع لکنت زبان موجب ایجاد حساسیت و نگرانی کودک می‌شود ، و این نگرانی سبب آگاهی کودک از گرفتگی زبانش می شود.  در صورتی که کودک نسبت به مشکل گفتاری اش حساس شود، مشکلات او در صحبت کردن تشدید خواهد شد. ( فراموش نکنیم که این قبیل قفل ها و گرفتگی ها  امری ارادی نیست). همچنین سعی کنید با آرامش کامل به حرفهای گوش کنید و به شیوه گفتار او توجه ای نکنید.

هنگام صحبت کردن با او تماس چشمی داشته باشید

این نکته بسیار مهم است که هنگام که کودکتان در حال صحبت کردن است کاملا عادی به چشمان او نگاه کنید و حتی اگر لکنت کرد تماس چشمی خود را با او حفظ کنید.

وسط حرفهای کودک نپرید بگذارید.

به او کمک نکنید ، وسط حرفهای او نپرید و اجازه بدهید تا خودش حرفهایش را تمام کند. ( حتی با لکنت زبان)

هرگز به او نگویید که چه کار کند تا لکنت نداشته باشد

تا مراجعه به آسیب شناس گفتار و زبان  ( گفتار درمانگر ) از هرگونه اقدام خود درمانی برای کودک خود پرهیز کنید. عباراتی نظیر یواش، آهسته، نفس عمیق بکش، آرام تر صحبت کن نه تنها کمکی به کودکتان نمی کند بلکه سبب آگاهی کودک از لکنتش و شدیدتر شدن لکنت می شود.

فعالیتهای غیر گفتاری کودکتان را بیشتر  کنید

کودک را در فعالیت هایی که به خوبی از عهده آن ها بر می آید شرکت دهید و توانایی های او را تشویق کنید. این فعالتها می توانند نقاشی کشیدن ، رقصیدن و غیره باشند.

گفتار درمانی چه کمکی  می کند؟

آسیب شناس گفتار و زبان ( گفتار درمانگر ) در ابتدا با مشاهده و تحلیل وضعیت گفتاری کودک و محیط خانواده سعی در فراهم کردن محیطی ایده آل برای رفع گرفتگی زبان کودک می کند. اگر کودک در هماهنگی گفتار و تنفس مشکل داشت با آموزش تمریناتی به او در این مهم کمک می کند. سپس سعی در آموزش شیوه ای می کند که کودک در آن کمترین لکنت را داشته باشد .. . البته تکنیک های گفتار درمانی عین سادگی بسیار موثر هستند.  و اولین وظیفه آسیب شناس گفتار و زبان این است که بهترین شیوه و تکنیکهای درمانی را متناسب با وضعیت کودک در برنامه درمانی او قرار بدهد.

 

 

نشانه های لکنت زبان:

رفع گرفتگی زبان در کودکان

تکرار:

کودک صدا یا هجا و یا کل کلمه را تکرار می کند. تکرار صدا می تواند اینگونه باشد : م م ما مان بیا . تکرار هجا می تواند اینگونه باشد : ما ما ما ما مان بیا . و تکرار کلمه اینگونه است: مامان مامان مامان بیا.

کشیده گویی:

کودک در واکه های فارسی ( آ ، ای ،او ..) در کلمات را بصورت کشیده می گوید. ( کشیده گویی غیر معمول ). بیــــــــــــــــــــــــسکویت میخام نمونه از کشیده گویی هنگام لکنت زبان می تواند باشد.

قفل:

در این حالت در فعالیت عضلات تلفظی چند ثانیه توقف و سکون بوجود می‌آید و کودک دچار وقفه ای در تلفظ می شود.  و ادای کلمه همراه با فشار، کوشش و حرکات خاصی است. کودک مبتلا به این لکنت برای ادای کلمه ممکن است شدیداً به خود فشار آورد.

 

این نشانه ها  در همه کودکان به یک شکل دیده نمی شود. ممکن است کودکی فقط تکرار در کلمات را داشته باشد. در لکنت زبان کودک یا فرد در تلفظ حروف مشکل ندارد بلکه در روان حرف زدن مشکل دارد. ممکن است در مواقعی براحتی بگوید ” کتاب ” و در مواقع در یک جمله مثلا بگوید ” بابا ک ک ک ک ک کتاب رو بده” . در لکنت ما قفل شدگی ، تکرار ، و یا کشیده گویی حروف یا کلمات را می بینیم.

 

 

علت لکنت زبان ناگهانی در کودکان

درمان لکنت زبان کودکان

 

اکثر والدین بیان می کنند که فرزند ما در ابتدا لکنت زبان نداشته و اتفاقا خیلی خوب صحبت می کرده ولی به یکباره دچار لکنت زبان شده است. وجه تمایز لکنت زبان با دیگر اختلالات گفتاری همین است. کودکان به یکباره لکنت زبان را در گفتار خود نشان می دهند. صحبت اکثر والدین اینوطر شروع می شود که  “پسر  یا دخترم ..كه خيلي خوب حرف مي زد دچار لكنت زبان شده خيلي نگرانم..”.

 

در واقع دلایل بروز لکنت زبان در کودکان، تا کنون بطور دقیق روشن نشده‌ است.  اما آنچه تا حدودی مشخص است ،آن است که علت لکنت زبان  ، معلول علت بدنی، عاطفی ، اجتماعی و یا ترکیب این عوامل است. برخی از کودکان بدلیل فشارها و ناراحتیهای روحی  دچار لکنت زبان می شوند.  اما تشخیص اینکه آیا اینگونه ناراحتیهای روانی علت لکنت زبان است و یا لکنت خود حاصل حالات و فشارهای ناشی از اختلالات روانی است، بسیار مشکل است. اگر چه در مورد علت لکنت زبان توافق عمومی وجود ندارد ، اما در مورد روشهای درمان و درمان لکنت زبان متخصصین گفتار درمانی توافق عمومی دارند.

 

 

 

معجزه گفتار درمانی:

 

گفتار درمانی کودکان

خردسالان :

اگر مدت زمان زیادی از شروع لکنت کودکتان می گذرد ،  زمان طلایی را از دست ندهید و سریعا به مطب گفتار درمانی و نزد آسیب شناسان گفتار و زبان ( گفتار درمانگر ) بروید. آسیب شناس گفتار و زبان در ابتدا بررسی می کند که آیا کودک شما مشکل گفتاری دارد و یا نه و اگر دارد میزان مشکل او در چه حدی است.

گفتار درمانی کودکان می توانند بصورت مستقیم و یا غیر مستقیم دنبال شود. تنها متخصص برای درمان اختلالات گفتار و زبان و لکنت زبان گفتار درمانگر می باشد. در فهرست مراکز گفتار درمانی  ما لیستی از بهترین مطب های گفتار درمانی جمع آوری کردیم که می توانید براساس شهر و تخصص مورد نظر خود مطب گفتار درمانی را به همراه آدرس و شماره تلفن پیدا کنید. ( مشاهده لیست) . همچنین در اینجا ما درباره گفتار درمانی صحبت کردیم . (رشته گفتار درمانی چیست؟)

 

 

گفتار درمانی بزرگسالان

گفتار درمانی کودکان

 

دیگر نوشته های مرتبط با گرفتگی زبان  :