علت دیر حرف زدن کودک

علت دیر حرف زدن کودک ، دلیل حرف نزدن کودک ، دلایل تاخیر كلامی و زبانی ،  تاخیر در حرف زدن کودک ، بچم حرف نمیزنه ، علت دیر به حرف افتادن کودک ، «فرزند  من به موقع ایستاد و راه رفت ولی هنوز نمی  تواند حرف بزند»،  این نگرانی در بین والدین کودکی که هنوز صحبت نمی کند وجود دارد.

برخی از والدین با وجود تاخیر در حرف زدن کودکشان (آهسته بودن رشد گفتاری )  ،  در مشورت با متخصصان تردید داشته و آن را به تاخیر می ‌اندازند. برخی حتی برای خود دلیل‌‌ هایی نیز می ‌آورند مثلا در خصوص دیر زبان باز كردن كودك خود می ‌گویند «او بزرگ ‌تر خواهد شد و مشكلش رفع می ‌شود» یا  «پدرش هم تا ۵ سالگی حرف نمی زد و بعد خوب شد». ما قبلا در نوشته سن حرف زدن کودکان  ، درباره  سن حرف زدن کودکان صحبت کردیم و در انجا گفتیم که کودکان در چه سنی ،  مهارتهای مختلف گفتارو زبان  را بدست می آورند. (مشاهده مطلب سن حرف زدن کودکان ). توصیه می کنم در ابتدا این نوشته را مطالع کنید و مهارتهای گفتاری کودکتان را در جدول مقایسه کنید اگر کودک شما تاخیر در حرف زدن داشت ادامه مطلب را بخوانید.

 

 

 

 

دلیل حرف نزدن کودک – دلایل

دلیل حرف نزدن کودک

 

اما در اینجا می خواهیم درباره علت دیر حرف زدن و دلیل دیر حرف زدن کودکان  صحبت کنیم ، اما بهتر است در ابتدا تفاوت گفتار و زبان را برای شما توضیح بدهیم. اگر شما این تفاوت را بدانید راحتر می توانیم درباره علت دیر به حرف اقتادن کودک صحبت کنیم.

 

مشکل در آناتومی گفتار

عوامل زیادی می‌ تواند باعث تاخیر كلامی و زبانی  ( دیر حرف زدن ) كودك شود. مثلا یكی از آن عوامل،‌ معیوب بودن سیستم تكلم كودک ( آناتومی ) ، مثلا کوتاهی بند زیر زبان ممکن است باعث مشکل تلفظ شود. و یا برخی کودکان با شکاف در سقف دهان و یا لب مشکلات گفتاری دارند. ، دلایل تاخیر كلامی و زبانی متعددی دیگر نیز وجود دارد. برخی از کودکان مشکلاتی در مغز آنها وجود دارد که سبب دیر حرف زدن آنها می شود.

مشکل در مغز

برخی از كودكانی كه تاخیر كلامی دارند ممكن است مشكلاتی در مغز داشته باشند به طوری كه ارتباط كافی در مغز برای تولید صحیح كلام وجود نداشته باشد. این كودكان در استفاده  صحیح از لب ‌ها، زبان و فک و..برای تولید آوا مشکل دارند. عقب ماندگی ذهنی نیز می تواند دلیل حرف نزدن کودک ( برخی از کودکان ) باشد. مشکلات شنوایی نیز می تواند علت دیر به حرف افتادن کودک باشد.

 

مشکلات شنیداری

مشكلات شنیداری نیز سبب  به تاخیر افتادن حرف زدن می شود. پس اگر كودكی دچار مشكل گفتاری است حتما باید از نظر شنیداری آزمایش شود. چنین كودكانی احتمالا در فهم، تقلید و گفتار مشكل دارند. البته این بدان معنی نیست که علل تمام تاخیر در حرف زدن ، کم شنوایی است.

اگر کودکتان تاخیر در حرف زدن دارد بهتر است ابتدا به آسیب شناس گفتار و زبان ، مراجعه کنید. در صورت صلاحدید او ،  جهت تست شنوایی ارجاع داده می شوید.

عفونت گوش،‌ خصوصا عفونت ‌های مزمن می ‌تواند روی قدرت شنیداری تاثیر بگذارد. باید به عفونت ‌های ساده ‌گوش (كه می ‌تواند یك تهدید باشد)‌ اهمیت داد اگر چه شاید تاثیری روی گفتار نداشته باشد.دلیل حرف نزدن کودک می تواند کم شنوایی هم باشد.

 

 

برخی از اختلالات و موارد پزشکی:

اتیسم ، کم شنوایی ، فلج مغزی ، عقب ماندگی ذهنی ، آپراکسی دوران کودکی ، شکاف کام و لب و.. از علت های تاخیر در گفتار و زبان نیز می توانند باشند. اگر کودکتان یک اختلال پزشکی دارد و همچنین دارای تاخیر در گفتار و زبان است حتما به آسیب شناس گفتار و زبان مراجعه کنید.

 

محیط

علت دیر به حرف افتادن کودک

محیط برخی از کودکان از لحاظ گفتاری غنی نیست و این خود می تواند علت حرف نزدن کودک باشد. برخی از کودکان بدلیل توجه زیاد والدین هیچ گاه نیاز به حرف زدن ندارد ( از طریقه گریه و یا اشاره نیازهای خود را رفع می کنند) این مشکلات رفتاری و دیگر مشکلات مشابه می تواند دلیل دیر حرف زدن کودک باشد.

استفاده زیاد کودکان از گوشی و یا تلویزیون نیز معمولا باعث تاخیر  در حرف زدن می شود. بنابراین دلیل حرف نزدن کودک می تواند مشکلات محیطی باشد.

سعی کنید با کودکتان زیاد حرف بزنید ، کودکتان را بمدت طولانی تنها نگذارید. او را به محیط های شلوغ مانند پارک ببرید . برای کودکتان کتاب داستان تعریف کنید. حرف زدن کودکتان را تشویق کنید.

 

دیگر نوشته های مفید درباره حرف زدن کودک

ما در نوشته گفتار درمانی کودکان  در مورد برخی از اقداماتی که می توانید انجام بدهید صحبت کردیم و در آنجا گفتیم که برای تاخیر در حرف زدن کودک چه اقداماتی را درخانه می توانید انجام بدهید . لطفا این نوشته را نیز مطالعه بفرمایید.

 

خلاصه نوشته علت دیر حرف زدن کودک و تاخیر در حرف زدن :

ما در این نوتشه درمورد علت دیر حرف زدن کودکان صحبت کردیم و گفتیم که علل می تواند شامل : مشکل ساختاری در سیستم تکلم (آناتومی) ، کم شنوایی ، مشکل در مغز ، مشکلات پزشکی ، مشکلات محیط باشند. باید بدانید اینها همه علت ها نیستند ولی جزو شایع ترین دلایل دیر حرف ردن کودکان هستند.

هدف ما ایندر این نوشته این نبوده که  والدین  به تنهایی ( و بدون کمک آسیب شناس گفتار و زبان ) علت دیر به حرف افتادن کودکشان  را تشخیص بدهید. بلکه هدف ما آشنایی  جزئی والدین با دلایل تاخیر كلامی و زبانی  بوده ،  تا در چنین حالتهایی سریعا به آسیب شناس گفتار و زبان مراجعه کنند و خدمات لازم را دریافت کنند. اما راه حل چیست؟ برای حرف نزدن کودکم باید چه اقدامی انجام بدهم؟

 

 

 راهکار- علت دیر حرف زدن  – باید چیکار کنم؟

گفتار درمانی کودکان

 

آسیب شناس گفتار و زبان – گفتار درمانی

اگر خودتان یا پزشک كودكتان در خصوص مشكل ‌دار بودن كودک مشكوک شدید، یک آزمایش و بررسی مقدماتی توسط متخصص گفتار درمانی ( آسیب شناس و گفتار و زبان )، بسیار ضروری است.

آسیب شناس گفتار و زبان ، ابتدا به مهارت‌ های كلامی و زبانی كودک توجه كرده و آن را با توجه به جنبه ‌های دیگر رشد كودک بررسی می ‌كند.  او تست ‌های استانداردی را انجام می‌ دهد و به دنبال نكته بر جسته ‌ای در خصوص پیشرفت گفتاری و زبانی كودک می ‌گردد.

آسیب شناس گفتار و زبان ،  بررسی می‌كند كه كودک چقدر می ‌فهمد، چه می ‌تواند بگوید، آیا كودک سعی در برقراری ارتباط به روش ‌های دیگر مثل اشاره كردن و تكان دادن سر و غیره به جای گفتار دارد؟ او وضوح كلام كودک را بررسی می‌ كند، وضعیت دهان او (زبان، دهان و سقف آن) و عملكرد بخش‌ های مختلف دهان برای صحبت كردن را مورد بررسی دقیق قرار می ‌دهد.
فراموش نکنید تنها متخصص ،  جهت ارزیابی و درمان اختلالات گفتار و زبان کودکان و بزرگسالان ، آسیب شناس گفتار و زبان است. بنابراین بهترین اقداماتی که می توانید برای کودکی که دیر حرف می زند بکنید ، مراجعه به مطب گفتار درمانی است .

 

جستجوی مطب گفتار درمانی

در برگه مراکز گفتار درمانی  ما لیستی از مراکز گفتار درمانی سراسر کشور را گرد اوردیم . در اینجا  می توانید براساس نیاز خود آدرس و شماره تلفن مطب مورد نظر را پیدا کنید. ( مشاهده قهرست گفتار درمانان )
اگر آسیب شناس گفتار و زبان ،  تشخیص داد كه كودكتان نیاز به درمان دارد، نقش شما در این زمینه بسیار حیاتی است.  او به شما می ‌آموزد كه چگونه در خانه ،  با كودک خود تمرین كنید تا مهارت ‌های گفتاری او را بهبود ببخشید.

 

دیگر راه کار های کمک کننده برای علت دیر به حرف افتادن کودک

ما در نوشته  گفتار درمانی کودکان در مورد برخی از اقداماتی که می توانید در خانه ، انجام دهید صحبت کردیم. لطفا این نوشته را نیز مطالعه بفرمایید.( مشاهده مطلب)

همچنین مجموعه مطالب گفتار درمانی را در برگه گفتار درمانی می توانید بخوانید.

 

 

گفتار چیست؟

اغلب «گفتار» و «زبان» با هم اشتباه گرفته می شوند و هر دو انها را یکی می دانیم . گفتار به مفاهیم کلامی زیر اشاره می کند:

  • تلفظ(تولید)  :صداها (واجها) ی گفتاری چگونه ساخته می شوند. (کودکان یاد میگیرند که صدای “ر” را چگونه در کلمه رودخانه تولید کنند)
  • صوت :استفاده از تارهای صوتی و تنفس برای تولید صوت. (صوت میتواند گرفته و یا .. باشد)
  • روان بودن گفتار: سرعت گفتار ( شتابان گویی و لکنت میتونه بر روانی گفتار تاثیر بزاره)

زبان چیست؟

زبان به قوانین و قواعد اجتماعی زیر اشاره می کنه:

  • معانی واژگان ( معنی این واژه چیه؟) بطور مثال واژه “ستاره” به چیزی که شب ها در آسمان می درخشد و دارای خصوصیات خاصی است اشاره می کند.
  • چگونگی ساخت یک کلمه جدید ( بطور مثال مهربان ، مهربانانه ، نامهربان)
  • چگونگی قرار گیری کلمات کنار هم ( جمله “علی توی مدرسه بازی کرد” رو با جمله ” علی مدرسه توی کرد بازی”)
  • برای این موقعیت بهترین ترکیب جملات که بکار ببریم چیست؟ (“میتونی پاهاتو رو جابجا کنی؟ با این جمله “زود پاهاتو بردار” در یک موقعیت یکسان بکار نمیروند.

بهتر با مثال تفاوت گفتار و زبان را توضیح بدهیم.

كودكی كه مشكلات زبانی دارد،  ممکن است قادر به تلفظ صحیح كلمات باشد اما نتواند بیش از دو تای آنها را در كنار هم بیاورد و ( ترکیب کلمات ).

کودکی که مشکل گفتاری دارد ،  ممکن است بتواند بدرستی کلمات را با هم ترکیب کند و جملاتی صحیحی ( از نظر گرامر ) بیان کند ولی بدلیل مشکل تلفظ ، وضوح گفتارش پایین باشد.

 

آیا این نوشته مفید بود؟

امیدوارم این نوشته که درباره : علت دیر حرف زدن کودک ، دلیل حرف نزدن کودک ، دلایل تاخیر كلامی و زبانی ،  تاخیر در حرف زدن کودک ، بچم حرف نمیزنه ، علت دیر به حرف افتادن کودک .. مفید بوده باشد لطفا نظر خود را در پایین برای ما بفرستید .