گفتار درمانی چیست؟

در سال  ( بیشتر از ۱۰۰ سال پیش) ۱۹۱۰ گفتاردرمانی ، درسیستم مدرسه ای ایالت آمریکا تاسیس شد. پس از آن در سال ۱۹۲۴ اولین آموزش دانشگاهی در رشته آسیب شناسی گفتار و زبان ( گفتاردرمانی) در دانشگاه iova ایجاد شد.  گفتاردرمانی جزو شاخه علوم پزشکی است  و با حرف زدن به معنای مشاوره کاملا متفاوت است. مراجعین گفتار درمانی از تمام سنین می توانند باشند. ( خردسال ، کودک ، بزرگسال ). درمان گفتاردرمانی براساس مشکل فرد مراجعه کننده متفاوت خواهد بود. این مشکلات می تواند شامل طیف وسیعی از مشکلات گفتار ، زبان ، بلع و خواندن و نوشتن باشند. طول دوره درمان  بسته به نوع مشکل و شدت مشکل از چند جلسه تا چند ماه ممکن است طول بکشد.

گفتاردرمانی

گفتاردرمانی با حرف زدن و مشاوره متفاوت است:

گفتار درمانی

اگر تصورتان از گفتار درمانی همان روانشناسی و مشاوره است باید بگویم که  چنین تصوری صحیح نیست. گفتار درمانی از شاخه های پزشکی است و کاملا با روانشناسی متفاوت است.

مشاوره:

علم مشاوره ، کمک مشورتی، فکری و اطلاعاتی همراه با آزادی دادن در گزینش راه حل و احترام، با استفاده از دانش روان‌شناسی به فردی است که در شرایط انتخاب راه حل و تصمیم‌گیری قرار دارد یا در سازگاری با محیط اطراف خود دچار مشکل است.

گفتاردرمانی:

آسیب‌شناسی گفتار و زبان  رشته‌ای از علوم توانبخشی است که به بررسی ماهیت انواع اختلالات گفتار و زبان و نیز روشهای تشخیص و درمان این اختلالات می‌پردازد. ارزیابی و تشخیص اختلال در بلع را نیز در حیطه تخصص متخصصان گفتار درمانی می‌دانند.

گفتاردرمانی بسته به نوع مشکل رویکردها و تکنیک های درمانی متفاوتی دارد. برای نوزادی که مشکل در بلع ( مکیدن.. ) دارد ، مشاوره و صحبت کردن هیج کمکی به او نمی کند. همچنین  برای فردی صدای نفس الود و یا گرفته دارد. همانطور که گفتیم این مشکلات گفتار ، زبان ، بلع دارای طیف گسترده ای هستند در ادامه به معرفی برخی از شایع ترین مشکلت گفتار و زبان می پردازیم.

چه کسانی نیاز به گفتاردرمانی دارند؟

همانطور که گفتیم گفتار درمانگر ( آسیب شناس گفتار و زبان) به ارزیابی تشخیص و درمان اختلالات گفتار و زبان می پردازد و تنها متخصص در این زمینه است. طبیعتا اگر در مورد یکی از این مشکلات شک داشتید می بایست به مطب گفتار درمانی و نزد اسیب شناس گفتار و زبان مراجعه کند تا تشخیص دهد آیا یکی از این مشکلات را دارید و یا خیر ( غربالگری ) و در صورتیکه جواب بله بود از طریق ارزیابی های لازمه شدت مشکل شما را مشخص و برنامه درمانی شما را طراحی کند. در اینجا لیستی از شایع ترین مشکلات گفتار و زبان را می بینید اگر شما و یا همراه شما  هر کدام از این مشکلات را داشت نیاز به گفتار درمانی دارید.

  • لکنت زبان :   این مشکل سبب ناروانی در حرف زدن می شود. این ناروانی به شکل تکرار س س سلام ، قفل و یا کشیده گویی ظاهر شود.
  • تاخیر در گفتار و زبان:  این مشکل در مورد کودکان طبیعی و کودکان با اختلالاتی  نظیر عقب ماندگی ذهنی ، اتیسم ، کم شنوایی ، فلج مغزی و.. به شکل تاخیر در شروع حرف زدن و یا مشکل در بیان کلمات و جملات و یا مشکل در جمله بندی ، تعریف داستان و.. دیده می شود. رشته گفتاردرمانی به این افراد کمک می کند.
  • اختلال در صوت: صوت شنیده در این افراد بشکل غیر طبیعی است ( گرفتگی صدا ، زیری و یا بمی غیر طبیعی صدا ..).
  • اختلال تلفظ: هر واژه از یکسری واج تشکیل شده است . برای نمونه گفتاردرمانی شامل واج های گ /ف/ت/ا/ر د/ر/م/ا/ن/ی است. اگر فردی هر یک از واجها را بدرستی تلفظ کند و بصورت خطا تلفظ کند دارای اختلال تلفظ است . اختلال در تلفظ حرف “ر” یکی از اختلالات شایع تلفظ است.
  • اختلال بلع: آناتومی گفتار و عمل بلع یکی می باشد . افرادی که مشکل در خوردن و آشامیدن دارند نیاز به خدمات گفتاردرمانی دارند.
  • اختلال خواندن نوشتن : اختلالات یادگیری شرایطی است که با ایجاد مشکلات خواندن، نوشتن، و یا خواندن متناسب با سن فرد ارتباط دارد. این اختلالات معمولاً ارتباطی با هوش و استعداد فرد ندارد. در حقیقت اکثر افرادی که دچار اختلالات یادگیری می‌شوند به‌طور میانگین ضریب هوشی بالاتر در مقایسه با سایر افراد دارند.
  • اختلال تشدید: آیا برای شما پیش آمده که با فردی برخورد کنید  صدای او تو دماغی باشد؟ به اینگونه صداهایی که در اصطلاح تودماغی است، صداهای دارای اختلال تشدید می‌گویند.
گفتار درمانی تا چه سنی را تحت پوشش قرار می دهد؟

گفتاردرمانی برای تمام سنین برنامه درمانی دارد. البته در برخی از مشکلات گفتار و زبان تاخیر در مراجعه به گفتار درمانی سبب صدمات جبران ناپذیر می شود.

گفتاردرمانی بزرگسالان

وضعیت های پزشکی ای که افراد سندرم داون با آن مواجه می شوند

وضعیت های پزشکی ای که ممکن است افراد سندرم داون با آن مواجه شوند: ۱- کاهش حس بینایی و شنوایی: افراد سندرم داون در معرض خطر زود هنگام آب مروارید، قوز قرنیه و همچنین کم شنوایی انتقالی هستند. -ارزیابی منظم سلامت چشم و گوش لازم است. بررسی گرفتگی کانال گوش با واکس گوش و...
نمایش مطلب

کانال تلگرامی گفتار درمانی کودکان و بزرگسالان -گروه گفتار درمانی تلگرام

کانال تلگرامی گفتار درمانی کودکان کانال تلگرامی گفتار درمانی کودکان -  کانال تلگرام مجله هوش کالا ، برترین کانال در حوزه توانبخشی و گفتار درمانی است. این کانال گفتار درمانی  مطالب عمومی و تخصصی گفتار درمانی را در اختیار والدین و آسیب شناسان گفتار و زبان ( گفتار...
نمایش مطلب

گفتار درمانی کودک ۲ ساله – روشهای تشویق حرف زدن کودک ۳ ساله در منزل

گفتار درمانی کودک 2 ساله + 3 ساله گفتار درمانی کودک 2 ساله - گفتار درمانی یک رشته دانشگاهی و از زیر شاخه های علوم پزشکی می باشد. فارغ التحصیلان این رشته ( آسیب شناس گفتار و زبان ) تنها متخصصان جهت ارزیابی و تشخیص و درمان اختلالات گفتار و زبان هستند. ما در این نوشته  ...
نمایش مطلب